SMH100-LPSE-D43-ST-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-D43-ST-BK
Description
CONN HEADER VERT 86POS 1MM
Header
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Current Rating (Amps) :
1A
Body Length or Diameter :
1.693 inch
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
2
Overall Contact Length :
0.209 5.30mm
Series :
SMH
ECCN Code :
EAR99
1 (Unlimited)
Body Depth :
0.039 inch
Number of Positions :
86
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Published :
Contact Length - Mating :
0.071 1.80mm
HTS Code :
Gold
Plating Thickness :
10μin
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Terminal Pitch :
0.9906mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Through Hole
Length - Termination :
0.098 inch
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Insulation Color :
Black
SMH Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 86-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height