SMH100-LPSE-D39-RA-BK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-D39-RA-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER R/A 78POS 1MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Factory Lead Time :
4 Weeks
Current Rating (Amps) :
1A
Mount :
Through Hole
Published :
Insulation Height :
0.122 3.10mm
Number of Conductors :
ONE
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Body Length or Diameter :
1.535 inch
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Reference Standard :
UL
Reliability :
COMMERCIAL
Series :
SMH
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Style :
Board to Board
Number of Positions :
78
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Plating Thickness :
10μin
Terminal Pitch :
0.9906mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Length - Mating :
0.071 1.80mm
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Color :
Black
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Length - Post :
0.102 2.60mm
Contact Type :
Male Pin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Gold
Number Of PCB Rows :
2
Connector Type :
Header
Packaging :
Bulk
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
SMH Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 78-Position Board to Board 0.122 3.10mm Height