SM4124JTR160
Mfr.Part #
SM4124JTR160
Description
RES 0.16 OHM 5% 2W 4124
Working Voltage :
50V
Height :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.195 4.95mm
Resistance :
160mOhm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 13 INCH
Power Rating :
2W
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Size / Dimension :
0.429Lx0.240W 10.90mmx6.10mm
Max Power Dissipation :
2W
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
2
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
SM4124JTR160
Stackpole Electronics, Inc. SM4124JTR160
FIXED RESISTOR SM Series, Wirewound, 160mOhm, ±5%, -55°C~275°C