SM4124BT30R1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM4124BT30R1
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
4124 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 30.1 OHM 0.1% 2W 4124
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SM
Factory Lead Time :
28 Weeks
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
4124 J-Lead
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 13 INCH
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Height Seated (Max) :
0.195 4.95mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Working Voltage :
50V
Resistance :
30.1Ohm
Size / Dimension :
0.429Lx0.240W 10.90mmx6.10mm
Height :
5.0038mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
SM4124BT30R1
Stackpole Electronics, Inc. SM4124BT30R1
FIXED RESISTOR SM Series, Wirewound, 30.1Ohm, ±0.1%, -55°C~275°C