SM4124BT20R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM4124BT20R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
4124 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 20 OHM 0.1% 2W 4124
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
4124 J-Lead
Published :
2011
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Working Voltage :
50V
Power Rating :
2W
Series :
SM
Resistance :
20Ohm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Power Dissipation :
2W
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
28 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Wirewound
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Packing Method :
TR, PLASTIC, 13 INCH
Height Seated (Max) :
0.195 4.95mm
Size / Dimension :
0.429Lx0.240W 10.90mmx6.10mm
Contact Plating :
Tin
Height :
5.0038mm
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Datasheets
SM4124BT20R0
Stackpole Electronics, Inc. SM4124BT20R0
FIXED RESISTOR SM Series, Wirewound, 20Ohm, ±0.1%, -55°C~275°C