SM4124FT124R
Mfr.Part #
SM4124FT124R
Package / Case
4124 J-Lead
Description
RES 124 OHM 1% 2W 4124
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
4124 J-Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
124Ohm
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Power Rating :
2W
Series :
SM
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Packing Method :
TR, PLASTIC, 13 INCH
Working Voltage :
50V
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
28 Weeks
Height :
5.0038mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.195 4.95mm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.429Lx0.240W 10.90mmx6.10mm
Construction :
Retangular
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Power Dissipation :
2W
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
SM4124FT124R
Stackpole Electronics, Inc. SM4124FT124R
FIXED RESISTOR SM Series, Wirewound, 124Ohm, ±1%, -55°C~275°C