SLPX822M016A1P3
Mfr.Part #
SLPX822M016A1P3
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP
Tolerance :
±20%
Height :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.56A @ 120Hz
Series :
SLPX
Diameter :
22mm
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
2.56A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.2A @ 20kHz
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
10mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
81mOhm @ 120Hz
Leakage Current :
1.08665mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
8200µF
Voltage - Rated DC :
16V
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Datasheets
SLPX822M016A1P3
Cornell Dubilier Electronics SLPX822M016A1P3
SLPX 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.56A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In