SLPX681M315E4P3
Mfr.Part #
SLPX681M315E4P3
Description
CAP ALUM 680UF 20% 315V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
315V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.8A @ 120Hz
Capacitance :
680μF
Terminal Pitch :
10mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Diameter :
30mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
315V
Ripple Current @ High Frequency :
4.12A @ 20kHz
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Length :
45mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
293mOhm @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
SLPX
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Leakage Current :
1.38845mA
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
2.8A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
SLPX681M315E4P3
Cornell Dubilier Electronics SLPX681M315E4P3
SLPX 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.8A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In