SLPX273M016H3P3
Mfr.Part #
SLPX273M016H3P3
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP
Diameter :
35mm
SLPX
Voltage - Rated DC :
16V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
27000μF
Height :
30mm
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Pitch :
10mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 120Hz
Leakage Current :
1.9718mA
Ripple Current @ Low Frequency :
4.82A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
4.82A
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Termination :
Snap in
Ripple Current @ High Frequency :
6.03A @ 20kHz
Datasheets
SLPX273M016H3P3
Cornell Dubilier Electronics SLPX273M016H3P3
SLPX 27000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.82A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In