SLP562M050A9P3
Mfr.Part #
SLP562M050A9P3
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Ripple Current @ High Frequency :
3.5A @ 20kHz
Series :
SLP0712TE (750W)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
2.8A
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height :
50mm
Diameter :
22mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Capacitance :
5600µF
Leakage Current :
1.58745mA
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Pitch :
10mm
1 (Unlimited)
Termination :
Snap in
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Pitch :
10.0076mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
83mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.8A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C