SLP561M180E1P3
Mfr.Part #
SLP561M180E1P3
Description
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP
Diameter :
30mm
Test Frequency :
120Hz
Aluminium
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height :
25mm
Packaging :
Bulk
Polarity :
POLARIZED
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Mount :
PCB, Through Hole
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current :
1.67A
Series :
SLP0712TE (750W)
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
180V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
355mOhm
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Terminal Pitch :
10mm
Capacitance :
560μF