SK108M050AM7AAKPLP
- Mfr.Part #
- SK108M050AM7AAKPLP
- Manufacturer
- KEMET
- Description
- 1000 50 VV
- Stock
- 20
- In Stock :
- 20
- Manufacturer :
- KEMET
- Product Category :
- Unclassified
- Construction :
- Aluminum Cylindrical Can
- Polarity :
- Polar
- Mounting :
- Through Hole
- Termination Style :
- Radial
- Type :
- Electrolytic
- Product Status :
- Active
- IR (mA) :
- 1350
- Product Diameter (mm) :
- 16
- Tolerance :
- 20%
- IL (uA) :
- 500@2Min
- Maximum Operating Temperature (°C) :
- 85
- Terminal Pitch (mm) :
- 7.5
- Series :
- Lead Diameter (mm) :
- 0.8
- Packaging :
- Bulk
- Lifetime (h) :
- 2000
- Package :
- Bulk
- Minimum Operating Temperature (°C) :
- -40
- Number of Terminals :
- 2
- Product Height (mm) :
- 25
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Wire Form :
- LONG LEAD
- Size (mm) :
- 16 X 25
- ECCN (US) :
- EAR99
- Capacitance Value :
- 1000uF
- Voltage :
- 50VDC
- Datasheets
- SK108M050AM7AAKPLP
* Capacitor 20% Bulk
SK108M050AM7AAKPLP Overview
The capacitance value of this electrical part is 1000uF.
SK108M050AM7AAKPLP Features
a capacitance value of 1000uF.