SK108M016AH2AAKPLP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SK108M016AH2AAKPLP
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
1000 16V
Stock
466
In Stock :
466
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Unclassified
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
630mA
Capacitance :
1mF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Diameter :
10mm
Lead Pitch :
5mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Life (Hours) :
2000 hours
Height :
15mm
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
85°C
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial
Datasheets
SK108M016AH2AAKPLP
1mF Capacitor 20% Bulk 630mA 5mm Radial