SH472M016ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SH472M016ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
Aluminium
Length :
32mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.18
Lead Pitch :
7.493mm
Diameter :
16mm
Series :
SH
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.56A @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.755mA
Published :
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
1.56A
Terminal Pitch :
7.5mm
Number of Terminations :
2
Height :
25mm
Package / Case :
Radial, Can
Termination :
Radial
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 120Hz
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
1.872A @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
4700µF
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Datasheets
SH472M016ST
Cornell Dubilier Electronics SH472M016ST
SH 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.56A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can