SH470M063ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SH470M063ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
217mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
155mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.1
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
155mA
Series :
SH
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
0.03261mA
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Diameter :
8mm
Terminal Pitch :
3.5mm
Voltage - Rated DC :
63V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Published :
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
3.5052mm
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
2
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
47μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Height :
11.5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.82Ohm @ 120Hz
Datasheets
SH470M063ST
Cornell Dubilier Electronics SH470M063ST
SH 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 155mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can