SH332M6R3ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SH332M6R3ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 120Hz
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitance :
3300µF
Terminal Shape :
Wire
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
1.32A @ 10kHz
Series :
SH
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Height :
20mm
Diameter :
13mm
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminium
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current :
1.1A
Datasheets
SH332M6R3ST
Cornell Dubilier Electronics SH332M6R3ST
SH 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.512Dia 13.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can