SH330M200ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SH330M200ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
200V
Length :
25mm
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Ripple Current :
190mA
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
190mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
304mA @ 10kHz
Termination :
Radial
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Diameter :
13mm
Terminal Pitch :
5mm
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Height :
20mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.03Ohm @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
5.0038mm
Published :
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
0.208mA
Dielectric Material :
Aluminium
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.15
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
SH
Capacitance :
33μF
Mount :
Through Hole
Datasheets
SH330M200ST
Cornell Dubilier Electronics SH330M200ST
SH 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 190mA 0.512Dia 13.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can