SH102M035ST
Mfr.Part #
SH102M035ST
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height :
20mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.393A @ 10kHz
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
995mA @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Length :
25mm
Leakage Current :
0.353mA
Tan Delta :
0.14
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Pitch :
5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
995mA
Diameter :
13mm
Published :
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
1000µF
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
35V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
190mOhm @ 120Hz
Datasheets
SH102M035ST
Cornell Dubilier Electronics SH102M035ST
SH 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 995mA 0.512Dia 13.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can