SH100M035ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SH100M035ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
0.0065mA
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
5mm
Published :
Tan Delta :
0.14
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
56mA @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
35V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Height :
11mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
2mm
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Ripple Current :
40mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
10μF
Lead Pitch :
2.0066mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Series :
SH
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18.57Ohm @ 120Hz
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
40mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
SH100M035ST
Cornell Dubilier Electronics SH100M035ST
SH 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 40mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can