SFW29R-2STE1LF
Mfr.Part #
SFW29R-2STE1LF
Description
CONN FFC FPC TOP 29POS 1MM R/A
Total Number of Contacts :
29
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Gender :
FEMALE
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Cable End Type :
Straight, Tapered
Current Rating :
1A
Number of Positions :
29
RIGHT ANGLE
IEC Conformance :
No
Wire/Cable Type :
Straight
Option :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount, Right Angle
Voltage - Rated AC :
100V
Mixed Contacts :
No
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
DIN Conformance :
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Resistance :
30mOhm
Height Above Board :
0.106 2.70mm
Mating Cycles :
20
Depth :
6.5mm
Mount :
Surface Mount
UL Flammability Code :
94V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Zero Insertion Force (ZIF)
Insulation Resistance :
500MOhm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Actuator Color :
Black
Pitch :
0.039 1.00mm
MIL Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
34.8mm
Contact Location :
Top
Filter Feature :
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Datasheets
SFW29R-2STE1LF
SFW-R Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 29 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C