SFW20R-1STE1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFW20R-1STE1
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Insulation Resistance :
500MOhm
Series :
SFW-R
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Locking Feature :
Slide Lock
Min Operating Temperature :
-55°C
Cable End Type :
Straight, Tapered
Mount :
Surface Mount
Contact Location :
BOTTOM
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
6mm
Contact Plating :
Tin
Contact Finish :
Tin
Current Rating (Amps) :
1A
Factory Lead Time :
13 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
1
Wire/Cable Type :
Straight
Radiation Hardening :
No
Width :
5.5mm
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Termination :
Solder
Actuator Color :
Black
Voltage - Rated AC :
100V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Color :
Brown
Mating Cycles :
20
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Lead Free :
Lead Free
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Number of Contacts :
20
Manufacturer Package Identifier :
SFW20R-1STE1LF
Actuator Material :
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Pitch :
0.039 1.00mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Contact Resistance :
30mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
100V
Current Rating :
1A
Number of Positions :
Gender :
Receptacle
Flammability Rating :
UL94 V-0
Height Above Board :
0.106 2.70mm
Length :
25.8mm
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Datasheets
SFW20R-1STE1
Amphenol Communications Solutions SFW20R-1STE1
SFW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A