SFW28S-2STE9LF
Mfr.Part #
SFW28S-2STE9LF
Description
CONN FFC FPC VERT 28POS 1MM SMD
Contact Finish :
Tin
Insulation Resistance :
500MOhm
Max Voltage Rating (AC) :
100V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Radiation Hardening :
No
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Series :
SFW
Orientation :
Straight
Published :
Number of Rows :
1
Contact Resistance :
30mOhm
Factory Lead Time :
5 Weeks
Cable End Type :
Straight, Tapered
Actuator Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Height Above Board :
0.209 5.30mm
Number of Contacts :
28
Slide Lock
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
34.4mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Wire/Cable Type :
Straight
Housing Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Pitch :
0.039 1.00mm
Voltage - Rated :
100V
Contact Location :
BOTTOM
Number of Positions :
28
Current Rating :
1A
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Gender :
FEMALE
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated AC :
100V
Contact Plating :
Tin
Mating Cycles :
20
Depth :
3.6mm
Current Rating (Amps) :
1A
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
SFW28S-2STE9LF
SFW Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 28 Positions Surface Mount Tin -55°C~85°C 1A