SFW27R-2STE9LF
Mfr.Part #
SFW27R-2STE9LF
Description
CONN FFC FPC TOP 27POS 1MM R/A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Voltage - Rated :
100V
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
Wire/Cable Type :
Straight
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Contact Finish :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
27
Cable End Type :
Straight, Tapered
Housing Material :
Termination :
Solder
Contact Plating :
Tin
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Series :
SFW-R
Factory Lead Time :
13 Weeks
Pitch :
0.039 1.00mm
Current Rating :
1A
Height Above Board :
0.106 2.70mm
Current Rating (Amps) :
1A
Datasheets
SFW27R-2STE9LF
SFW-R Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 27 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A