SFW18R-1STAE5LF
Mfr.Part #
SFW18R-1STAE5LF
Description
CONN FPC BOTTOM 18POS 1MM R/A
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Cable End Type :
Tapered
Flat Flex Type :
FPC
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Gold, Tin
Series :
SFW-R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
18
Height Above Board :
0.106 2.70mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
18
Housing Material :
Contact Finish :
Gold
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Datasheets
SFW18R-1STAE5LF
SFW-R Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 18 Positions Surface Mount, Right Angle Gold
SFW18R-1STAE5LF Overview
Surface Mount, Right Angle indicates that the device is mounted.An Tape & Reel (TR) case is utilized for packaging the product.The product is a part of the SFW-R Series.It is equipped with 18 pins.In many ways, Zero Insertion Force (ZIF) makes it more powerful.By Surface Mount, the part is mounted.