SFW10R-2STE1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFW10R-2STE1
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Locking Feature :
Slide Lock
Contact Material :
Phosphor Bronze
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Housing Color :
Brown
Current Rating (Amps) :
1A
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Housing Material :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire/Cable Type :
Straight
Contact Plating :
Tin
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Contact Finish :
Tin
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Mount :
Surface Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Insulation Resistance :
500MOhm
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Voltage - Rated AC :
100V
Termination :
Solder
Series :
SFW-R
Published :
Gender :
Receptacle
Actuator Color :
Black
Height Above Board :
0.106 2.70mm
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
10
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Number of Contacts :
10
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mating Cycles :
20
Radiation Hardening :
No
Orientation :
RIGHT ANGLE
Width :
5.5mm
Max Operating Temperature :
105°C
Number of Rows :
1
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Contact Location :
Top
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Length :
15.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
6mm
Current Rating :
1A
Voltage - Rated DC :
100V
Cable End Type :
Straight, Tapered
Contact Resistance :
30mOhm
Pitch :
0.039 1.00mm
Voltage - Rated :
100V
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
SFW10R-2STE1
Amphenol Communications Solutions SFW10R-2STE1
SFW-R Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A