SFW17R-1STE1
Mfr.Part #
SFW17R-1STE1
Description
CONN FFC BOTTOM 17POS 1.00MM R/A
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Cable End Type :
Straight, Tapered
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Height Above Board :
0.106 2.70mm
DIN Conformance :
No
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Current Rating :
1A
Contact Location :
BOTTOM
Width :
5.5mm
Contact Gender :
FEMALE
Series :
SFW-R
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
1
Voltage - Rated AC :
100V
Mating Cycles :
20
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Resistance :
500MOhm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Housing Color :
Brown
Lead Free :
Lead Free
Orientation :
RIGHT ANGLE
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Actuator Material :
Termination :
Solder
MIL Conformance :
No
Actuator Color :
Black
Mixed Contacts :
Locking Feature :
Slide Lock
Filter Feature :
Number of Positions :
17
Length :
22.8mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Total Number of Contacts :
17
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Depth :
7.3mm
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Wire/Cable Type :
Straight
Contact Resistance :
30mOhm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Pitch :
0.039 1.00mm
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish :
Tin
Datasheets
SFW17R-1STE1
SFW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 17 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C