SFW16S-2STME5LF
Mfr.Part #
SFW16S-2STME5LF
Description
CONN FFC FPC VERT 16POS 1MM SMD
Actuator Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Pitch :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
16
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Series :
SFW
RoHS Compliant
Wire/Cable Type :
Straight
Factory Lead Time :
11 Weeks
Contact Finish :
Tin
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Housing Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Height Above Board :
0.209 5.30mm
Cable End Type :
Straight, Tapered
Datasheets
SFW16S-2STME5LF
SFW Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 16 Positions Surface Mount Tin