SFW16S-2STME1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFW16S-2STME1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC FPC VERT 16POS 1MM SMD
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Lead Free :
Lead Free
Length :
21.8mm
Current Rating (Amps) :
1A
Voltage - Rated AC :
100V
Actuator Color :
Black
Factory Lead Time :
11 Weeks
Insulation Resistance :
500MOhm
Mating Cycles :
20
Actuator Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Contacts :
16
Housing Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Termination :
Solder
Radiation Hardening :
No
Published :
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Number of Rows :
1
Height Above Board :
0.209 5.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Current Rating :
1A
Contact Finish :
Tin
Contact Location :
BOTTOM
Locking Feature :
Slide Lock
Contact Plating :
Tin
Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type :
Straight, Tapered
Wire/Cable Type :
Straight
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch :
0.039 1.00mm
Mount :
Surface Mount
Orientation :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Depth :
3.6mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Positions :
16
Series :
SFW
Voltage - Rated :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Color :
Brown
RoHS Status :
RoHS Compliant
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Width :
3.6mm
Datasheets
SFW16S-2STME1LF
Amphenol Communications Solutions SFW16S-2STME1LF
SFW Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 16 Positions Surface Mount Tin -55°C~105°C 1A