SFW15S-2STME1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFW15S-2STME1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC FPC VERT 15POS 1MM SMD
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Orientation :
Straight
Housing Color :
Brown
Actuator Color :
Black
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Mixed Contacts :
No
Depth :
7.1mm
Contact Gender :
FEMALE
ECCN Code :
EAR99
Number of Rows :
1
Lead Free :
Lead Free
Series :
SFW
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Additional Feature :
TOP ENTRY, STAGGERED CONFIGURATION
Termination :
Solder
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Actuator Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Pitch :
0.039 1.00mm
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Contact Location :
BOTTOM
Length :
20.8mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
MIL Conformance :
No
Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Thermoplastic, Glass Filled
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
1A
DIN Conformance :
Radiation Hardening :
Locking Feature :
Slide Lock
Total Number of Contacts :
15
Contact Finish :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Resistance :
500MOhm
Filter Feature :
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated AC :
100V
Mating Cycles :
20
Cable End Type :
Straight, Tapered
Contact Material :
Phosphor Bronze
Height Above Board :
0.209 5.30mm
Max Voltage Rating (AC) :
100V
JESD-609 Code :
e3
Number of Positions :
15
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pbfree Code :
yes
Contact Resistance :
30mOhm
Width :
3.6mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
SFW15S-2STME1LF
SFW Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 15 Positions Surface Mount Tin -55°C~105°C