SFW11R-1STE1
Mfr.Part #
SFW11R-1STE1
Description
CONN FFC BOTTOM 11POS 1.00MM R/A
Total Number of Contacts :
11
Mixed Contacts :
No
Cable End Type :
Straight, Tapered
Contact Finish :
Tin
IEC Conformance :
No
Housing Color :
Brown
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Contact Resistance :
30mOhm
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Length :
16.8mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
100V
Option :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount
Width :
5.5mm
DIN Conformance :
Number of Positions :
11
Series :
SFW-R
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
13 Weeks
Locking Feature :
Slide Lock
Wire/Cable Type :
Straight
Height Above Board :
0.106 2.70mm
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Contact Gender :
FEMALE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
1A
Mating Cycles :
20
MIL Conformance :
Flat Flex Type :
FFC, FPC
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Resistance :
500MOhm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Orientation :
RIGHT ANGLE
UL Flammability Code :
94V-0
Depth :
6.5mm
Actuator Color :
Black
Contact Location :
BOTTOM
Termination :
Solder
Filter Feature :
Housing Material :
Pitch :
0.039 1.00mm
Number of Rows :
1
Datasheets
SFW11R-1STE1
SFW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 11 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C