SFW10S-2STMAE1LF
Mfr.Part #
SFW10S-2STMAE1LF
Description
CONN FPC VERT 10POS 1.00MM SMD
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Length :
28.4mm
Contact Resistance :
30mOhm
Black
Filter Feature :
No
Series :
SFW
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Contact Finish :
Gold
Cable End Type :
Tapered
MIL Conformance :
No
Housing Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Voltage - Rated AC :
100V
Option :
GENERAL PURPOSE
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Insulation Resistance :
500MOhm
UL Flammability Code :
94V-0
1 (Unlimited)
Contact Gender :
Male
Mixed Contacts :
UL94 V-0
Contact Plating :
Gold, Tin
Height Above Board :
0.209 5.30mm
DIN Conformance :
Number of Rows :
1
IEC Conformance :
Contact Location :
BOTTOM
Current Rating :
1A
Actuator Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Pitch :
0.039 1.00mm
Depth :
3.6mm
Locking Feature :
Slide Lock
Radiation Hardening :
Orientation :
Straight
Total Number of Contacts :
10
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Flat Flex Type :
FPC
Mating Cycles :
20
Datasheets
SFW10S-2STMAE1LF
SFW Series FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 10 Positions Surface Mount Gold -55°C~85°C