SFW10R-6STE1
Mfr.Part #
SFW10R-6STE1
Description
CONN CIC TOP 10POS 1.00MM R/A
UL94 V-0
Contact Gender :
FEMALE
Series :
SFW-R
Factory Lead Time :
13 Weeks
Current Rating :
1A
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Total Number of Contacts :
10
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Location :
Top
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Termination :
Solder
UL Flammability Code :
94V-0
Height Above Board :
0.106 2.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Actuator Color :
Beige
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Insulation Resistance :
500MOhm
Pitch :
0.039 1.00mm
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Surface Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Flat Flex Type :
CIC
Number of Positions :
10
Mixed Contacts :
Cable End Type :
Tapered
Voltage - Rated AC :
100V
Surface Mount, Right Angle
Filter Feature :
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Datasheets
SFW10R-6STE1
SFW-R Series CIC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C