SFW10R-4STE1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFW10R-4STE1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
1A
Cable End Type :
Notched
Max Operating Temperature :
105°C
Number of Rows :
1
Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Above Board :
0.106 2.70mm
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Finish :
Tin
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Series :
SFW-R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Width :
5.5mm
Contact Location :
Top
Current Rating (Amps) :
1A
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Actuator Material :
Number of Positions :
10
Voltage - Rated AC :
100V
Locking Feature :
Slide Lock
Orientation :
RIGHT ANGLE
Published :
Length :
15.8mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Actuator Color :
Brown
Insulation Resistance :
500MOhm
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Depth :
6mm
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Voltage - Rated :
100V
Contact Plating :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Gender :
Receptacle
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Resistance :
30mOhm
Housing Color :
Black
Mating Cycles :
20
Pitch :
0.039 1.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Contacts :
10
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
SFW10R-4STE1LF
Amphenol Communications Solutions SFW10R-4STE1LF
SFW-R Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A