SFV34R-1STE1
Mfr.Part #
SFV34R-1STE1
Description
CONN FFC BOTTOM 34POS 0.50MM R/A
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Mating Cycles :
20
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Number of Positions :
34
Depth :
4.2mm
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
UL94 V-0
Insulation Resistance :
100MOhm
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Contact Location :
BOTTOM
Height Above Board :
0.071 1.80mm
Actuator Color :
Brown
Contact Finish :
Tin Alloy
Mount :
Surface Mount
Length :
22.5mm
Max Operating Temperature :
85°C
Current Rating :
500mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
0.5A
Cable End Type :
Straight, Tapered
Number of Rows :
1
Voltage - Rated :
50V
Series :
SFV-R
Contact Resistance :
30mOhm
Locking Feature :
Slide Lock
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Pitch :
0.020 0.50mm
Wire/Cable Type :
Straight
Datasheets
SFV34R-1STE1
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 34 Positions Surface Mount, Right Angle Tin Alloy -55°C~105°C 0.5A