SFV30R-2STBE5HLF
Mfr.Part #
SFV30R-2STBE5HLF
Description
CONN FFC TOP 30POS 0.5MM SMD R/A
Height Above Board :
0.071 1.80mm
Number of Pins :
30
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Pitch :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Positions :
30
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated :
50V
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
500mA
Contact Material :
Phosphor Bronze
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
0.5A
Datasheets
SFV30R-2STBE5HLF
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 30 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C 0.5A
SFV30R-2STBE5HLF Overview
Surface Mount, Right Angle is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Tape & Reel (TR) case.As a product of the SFV-R Series, it can be found in this category.It has 30 pins.Temperatures below 105°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.With its Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) feature, it is more powerful in many ways.In this case, Surface Mount mounts the part.The device is operating at -55°C~105°C Operating Temperature.