SFV33R-1STE1LF
Mfr.Part #
SFV33R-1STE1LF
Description
CONN FFC BOTTOM 33POS 0.50MM R/A
Contact Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
33
Current Rating :
500mA
Height Above Board :
0.071 1.80mm
IEC Conformance :
No
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Pitch :
0.020 0.50mm
Additional Feature :
Side Entry
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Location :
BOTTOM
Option :
GENERAL PURPOSE
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Depth :
4.2mm
ECCN Code :
EAR99
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Cable End Type :
Straight, Tapered
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
33
MIL Conformance :
No
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish :
Tin
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Orientation :
RIGHT ANGLE
Current Rating (Amps) :
0.5A
DIN Conformance :
Contact Resistance :
30mOhm
Solder
Length :
22mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Filter Feature :
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Actuator Color :
Brown
Insulation Resistance :
100MOhm
Mixed Contacts :
Datasheets
SFV33R-1STE1LF
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 33 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 0.5A