SFV32R-1STE1
Mfr.Part #
SFV32R-1STE1
Description
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.50MM R/A
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish :
Tin Alloy
Pitch :
0.020 0.50mm
Mating Cycles :
20
Contact Plating :
Tin
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Depth :
4.2mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Height Above Board :
0.071 1.80mm
Actuator Color :
Brown
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Orientation :
RIGHT ANGLE
Current Rating :
500mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Length :
21.5mm
Insulation Resistance :
100MOhm
Contact Location :
BOTTOM
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Positions :
32
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Slide Lock
Max Operating Temperature :
85°C
Current Rating (Amps) :
0.5A
Min Operating Temperature :
-55°C
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
SFV32R-1STE1
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 32 Positions Surface Mount, Right Angle Tin Alloy -55°C~105°C 0.5A