SFV30R-4STE1LF
Mfr.Part #
SFV30R-4STE1LF
Description
CONN FPC TOP 30POS 0.50MM R/A
UL94 V-0
Insulation Resistance :
100MOhm
Contact Finish :
Tin
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
FEMALE
Number of Positions :
30
IEC Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
0.5A
Current Rating :
500mA
Pitch :
0.020 0.50mm
RIGHT ANGLE
Depth :
4.2mm
Additional Feature :
Side Entry
Contact Resistance :
30mOhm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
Total Number of Contacts :
30
Filter Feature :
No
UL Flammability Code :
94V-0
MIL Conformance :
DIN Conformance :
Surface Mount, Right Angle
Contact Location :
Top
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
yes
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Height Above Board :
0.071 1.80mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
20.5mm
Flat Flex Type :
FPC
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Cable End Type :
Notched
Datasheets
SFV30R-4STE1LF
Amphenol Communications Solutions SFV30R-4STE1LF
SFV-R Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 30 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 0.5A