SFV30R-4STE1HLF
Mfr.Part #
SFV30R-4STE1HLF
Description
CONN FPC TOP 30POS 0.50MM R/A
Solder
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Flat Flex Type :
FPC
Pitch :
0.020 0.50mm
Current Rating (Amps) :
0.5A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Current Rating :
500mA
Cable End Type :
Notched
Number of Positions :
30
Orientation :
RIGHT ANGLE
Insulation Resistance :
100MOhm
Contact Location :
Top
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
SFV-R
Factory Lead Time :
14 Weeks
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Mating Cycles :
20
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
50V
Number of Contacts :
30
Height Above Board :
0.071 1.80mm
Actuator Color :
Gray
Datasheets
SFV30R-4STE1HLF
Amphenol Communications Solutions SFV30R-4STE1HLF
SFV-R Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 30 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 0.5A