SFV26R-1STE1LF
Mfr.Part #
SFV26R-1STE1LF
Description
CONN FFC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A
Current Rating (Amps) :
0.5A
DIN Conformance :
No
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Tin
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Total Number of Contacts :
26
Depth :
4.2mm
Filter Feature :
No
Contact Material :
Phosphor Bronze
MIL Conformance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Above Board :
0.071 1.80mm
Additional Feature :
Side Entry
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mixed Contacts :
Lead Free :
Lead Free
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Number of Positions :
26
Pitch :
0.020 0.50mm
Length :
18.5mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Contact Resistance :
30mOhm
JESD-609 Code :
e3
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Orientation :
RIGHT ANGLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Actuator Color :
Brown
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Location :
BOTTOM
Max Voltage Rating (DC) :
50V
UL Flammability Code :
94V-0
Current Rating :
500mA
Cable End Type :
Straight, Tapered
IEC Conformance :
Tape and Reel (TR)
Insulation Resistance :
100MOhm
Contact Gender :
FEMALE
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Width :
4.9mm
ECCN Code :
EAR99
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Wire/Cable Type :
Straight
Datasheets
SFV26R-1STE1LF
Amphenol Communications Solutions SFV26R-1STE1LF
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 26 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 0.5A