SFV25R-1STE1
Mfr.Part #
SFV25R-1STE1
Description
CONN FFC BOTTOM 25POS 0.50MM R/A
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Insulation Resistance :
100MOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
500mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Height Above Board :
0.071 1.80mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
Tin
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Voltage - Rated :
50V
Actuator Color :
Brown
Contact Finish :
Tin Alloy
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Orientation :
RIGHT ANGLE
Pitch :
0.020 0.50mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Resistance :
30mOhm
Depth :
4.2mm
Length :
18mm
Number of Positions :
25
Current Rating (Amps) :
0.5A
Contact Location :
BOTTOM
Datasheets
SFV25R-1STE1
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 25 Positions Surface Mount, Right Angle Tin Alloy -55°C~105°C 0.5A