SFV21R-4STBE1HLF
Mfr.Part #
SFV21R-4STBE1HLF
Description
CONN FPC TOP 21POS 0.50MM R/A
Height Above Board :
0.071 1.80mm
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Actuator Color :
Gray
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Flat Flex Type :
FPC
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
DIN Conformance :
No
Insulation Resistance :
100MOhm
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Cable End Type :
Notched
Current Rating (Amps) :
0.5A
Current Rating :
500mA
Contact Location :
Top
Flammability Rating :
UL94 V-0
MIL Conformance :
No
Contact Gender :
FEMALE
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
21
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Black
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
21
Filter Feature :
Pitch :
0.020 0.50mm
Datasheets
SFV21R-4STBE1HLF
SFV-R Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 21 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C 0.5A