SFR01MZPF2492
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFR01MZPF2492
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Style :
PCB Mount
Length :
1 mm
Qualification :
AEC-Q200
Composition :
Thick Film
Series :
SFR
Width :
0.5 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product Type :
Thick Film Resistors
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Packaging :
MouseReel
Product :
Thick Film Resistors SMD
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Application :
Automotive Grade
RoHS :
Details
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Resistors
Voltage Rating :
50 V
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
62.5 mW (1/16 W)
Tolerance :
±1%
Technology :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
24.9 kOhms
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Height :
0.35 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Datasheets
SFR01MZPF2492
ROHM Semiconductor SFR01MZPF2492
SFR Series, Thick Film, 24.9 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±1%, -55°C ~ 155°C