SFR01MZPF1781
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFR01MZPF1781
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Failure Rate :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thick Film
Series :
SFR
Resistance :
1.78 kOhms
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Status :
Active
Tolerance :
±1%
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
SFR01MZPF1781
ROHM Semiconductor SFR01MZPF1781
SFR Series, Thick Film, 1.78 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±1%, -55°C ~ 155°C