SFM710-NPPC-D25-SP-BK
Mfr.Part #
SFM710-NPPC-D25-SP-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HDR 50POS 0.1 GOLD SMD
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Total Number of Contacts :
50
Connector Type :
Header, Top or Bottom Entry
Mount :
Insulation Height :
0.280 7.10mm
Body Breadth :
0.197 inch
Female Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
3A
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Feature :
Board Guide
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
50
Series :
SFM710
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Tube
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Black
Published :
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Style :
Board to Board
Factory Lead Time :
4 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
2 Rows Header, Top or Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Polyamide (PA), Nylon 50 Positions Female Socket