SFM710-NPPC-D26-SP-BK
Mfr.Part #
SFM710-NPPC-D26-SP-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HDR 52POS 0.1 GOLD SMD
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Connector Type :
Header, Top or Bottom Entry
Factory Lead Time :
4 Weeks
Reliability :
COMMERCIAL
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Breadth :
0.197 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Published :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions :
52
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mount :
Insulation Height :
0.280 7.10mm
Current Rating (Amps) :
3A
Total Number of Contacts :
52
Packaging :
Tube
Feature :
Board Guide
Series :
SFM710
Style :
Board to Board
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
2 Rows Header, Top or Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Polyamide (PA), Nylon 52 Positions Female Socket