SER2918H-682KL
Mfr.Part #
SER2918H-682KL
POWER INDUCTOR, HIGH CURRENT, 10
Stock
780
In Stock :
780
Test Frequency :
100kHz
RMS Current (Irms) :
28A
Published :
2004
Current - Saturation :
42A
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 hours ago)
Inductance-Nom (L) :
6.8 µH
Width :
19.8mm
Tolerance :
10%
Height :
17.78mm
Inductance :
6.8 µH
Inductance Tolerance :
10%
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Length :
27.9mm
Max DC Current :
28A
DC Resistance (DCR) - Parallel :
2.86mOhm
Termination :
Datasheets
SER2918H-682KL
COILCRAFT SER2918H-682KL
SER2918H-682KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD