SER2918H-103KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SER2918H-103KL
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, HIGH CURRENT, 10
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Contains Lead
Packing Method :
Tray
Frequency - Self Resonant :
20MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
28A
Current - Saturation :
28A
Inductance :
10 µH
Factory Lead Time :
3 Weeks
Number of Functions :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 hours ago)
Terminal Placement :
SINGLE IN-LINE
Reference Standard :
AEC-Q200
Test Frequency :
100kHz
JESD-609 Code :
e1
Mount :
Surface Mount
RMS Current (Irms) :
28A
Package / Case :
SMD/SMT
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Tolerance :
10%
DC Resistance (DCR) - Parallel :
2.86mOhm
Material - Core :
Ferrite
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
Shielding :
Shielded
Height :
17.78mm
Width :
19.8mm
Construction :
RECTANGULAR
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Shape :
Gull wing
Length :
27.9mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Inductance Tolerance :
10%
Datasheets
SER2918H-103KL
COILCRAFT SER2918H-103KL
SER2918H-103KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD