SER2918H-333KL
Mfr.Part #
SER2918H-333KL
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, HIGH CURRENT, 10
Stock
7
In Stock :
7
DC Resistance (DCR) - Parallel :
2.86mOhm
Tolerance :
10%
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
17.78mm
Inductance-Nom (L) :
33 µH
Max DC Current :
28A
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Inductance Tolerance :
10%
Published :
2004
RMS Current (Irms) :
28A
HTS Code :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 hours ago)
Length :
27.9mm
Current - Saturation :
7A
Package / Case :
Inductance :
33 µH
Max Operating Temperature :
85°C
Width :
19.8mm
Test Frequency :
100kHz
Datasheets
SER2918H-333KL
COILCRAFT SER2918H-333KL
SER2918H-333KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD