SDI12-9-UDC-P5
Mfr.Part #
SDI12-9-UDC-P5
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 12W
Product Category :
Approval Agency :
CE, cULus, GS, PSE
Height :
29.972mm
Max Output Current :
1.33A
Input Type :
Cord
Max Power Dissipation :
12W
Polarity :
Positive
Published :
Polarization :
Positive Center
Voltage - Output :
9V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
PLUG
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form :
Desktop (Class II)
Series :
SDI12-UD (12W)
Cord Length :
59 1.50m
No Load Power Consumption :
100mW Max
Weight :
0.243lb 110.22g
Voltage - Input :
90V~264VAC
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Power (Watts) :
12W
Size / Dimension :
2.95Lx1.89W x 1.18 H 75.0mmx48.0mmx30.0mm
Region Utilized :
North America
Operating Temperature :
0°C~40°C